Powered By Blogger

niedziela, 27 marca 2011

Kolorowe rabaty w ogrodzie

     Jesli ogród jest stosunkowo duży można pomyśleć o ładnym trawniku i wkomponowanych kolorowych rabatach oddzielonych od trawy dekoracyjną opaską. Z brzegu rabaty sadzimy niskie byliny np. rogownicę, skalnicę, zawciąg nadmorski, czysciec wełnisty, pierwiosnki, floks szydlasty,tojeść rozesłaną i lawendę. Wśród tych roślin może się znaleźć również lawenda, macierzanka piaskowa i zwyczajna. Jeśli chcemy uzyskać rabatę stopniowaną, to za niskimi bylinami sadzimy wyższe, np. kosaćce, liliowce, łubin, bodziszek. Za tymi bylinami radziłabym posadzić naparstnice, ostróżki, funkie ogrodowe z ozdobnymi lisciami oraz krzewy o pięknych kolorowych kwiatach np. krzewuszkę, Budleję Dawida.
    Planując kolorową rabatę z bylin, należy wziąć pod uwagę siłę wzrostu tych roślin, barwę, kształt i wysokość o czym napisałam już wcześniej. Odpowiednio dobrane rośliny pod względem barwy, wysokosci i pokroju pozwolą nam stworzyć piękne rabaty bylinowe, które będą ozdobą naszego ogrodu. Pozwolą również cieszyć nasze oczy od wiosny do jesieni.
    Zakładając kolorową rabatę bylinową musimy odpowiednio przygotować podłoże - ziemię należy głęboko przekopać i nawieźć kompostem lub nawozem organicznym. Między roślinami powinny być odstępy żeby rosliny mogły swobodnie sie rozrastać. bardzo ważne jest ściółkowanie rabaty warstwą kory, która zapobiegnie wyrastaniu chwastów i jednoczesnie będzie utrzymywała wilgoć w glebie.
     Pamiętajcie, że ogród ma zachwycać swoją urodą i nie może być tylko skupiskiem zbyt wielu gatunków roślin.
Najlepszy efekt daje połączenie bylin kwitnących wczesną wiosną z tymi, które zakwitają latem i jesienią.
Jakie rośliny wybierzecie na swoją rabatę zależy od was samych.

środa, 23 marca 2011

Piwonie - kwiaty nieco zapomniane

    Wszyscy zachwycamy się ich dużymi i pięknymi kwiatami, które rozwijają się pod koniec maja i w czerwcu. Kolor kwiatów zależy od gatunku - od białej poprzez odcienie różu az do głębokiej czerwieni. Bardzo ozdobne są też ich ciemnozielone lśniące liście, które na jesieni zabarwiają się na kolor rdzawy.
    Rosliny te są łatwe w uprawie, a przy tym długowieczne. W ogrodzie najlepiej prezentują się na rabatach jednogatunkowych lub w nieduzych grupach na trawniku, na tle drzew i krzewów ozdobnych.
    Piwonie najlepiej sie czują w miejscach słonecznych i osłoniętych od wiatru. Wymagają żyznej, próchnicznej i gliniastej gleby o kwasnym odczynie ( ph 5-6 ), która w okresie suszy utrzymuje wilgotność, ale w głębszych warstwach jest przepuszczalna. Rośliny sadzimy na przełomie sierpnia i września.
Karpy piwoni umieszcza się w wykopanych na rabacie dołkach, na takiej głębokości, aby pąki znajdujące się u nasady pędów zostały po posadzeniu przykryte 4-5- centymetrową warstwą ziemi. Podłoże pod piwonie powinno być odpowiednio przygotowane, tzn. głęboko przekopane, odchwaszczone i nawiezione.
Aby piwonie obficie kwitły, powinny być odpowiednio dokarmiane. Najkorzystniejszy dla nich jest obornik lub kompost, który wiosną wykładamy między roślinami. Można stosować również mieszanki nawozów mineralnych zawierających fosfor np. superfosfat.
   Najczęściej uprawianym gatunkiem jest piwonia chińska ( Paconia lactiflora), o pędach osiagających wysokość 1 metra i dużych kwiatach. Ma ona około 2 tysięcy odmian o kwiatach pojedynczych lub pełnych.

poniedziałek, 21 marca 2011

Cięcie roślin ozdobnych

    Na przedwiośniu przycina się wiele krzewów ozdobnych. należą do nich m.in. gatunki kwitnące latem na pędach jednorocznych ( m.in. hortensja bukietowa, tawuła japońska, pięciornik krzewiasty). Pędy ścina się około 20 cm. nad ziemią.    U krzewów kwitnących latem na pędach wieloletnich wykonuje się co kilka lat wiosną cięcie prześwietlające. Należy usunąć najstarsze pędy oraz te, które rosną do srodka krzewu.
   Aby zachować ładny pokrój i uzyskać silne pędy derenia białego, które intensywnie się wybarwią, należy przyciąć je jeszcze na przedwiośniu.
    W marcu można rozpocząć przycinanie wrzosów - odcina się zaschnięte zeszłoroczne kwiatostany.

Wiosenne porządki w ogrodzie

    Wraz z marcowym ociepleniem można przystąpić do wiosennych porządków w ogrodzie. Ostatnie mroźne zimy zmusiły włascicieli ogrodów do okrywania bardziej wrażliwych roślin przed niesprzyjającymi warunkami. Najczęśćiej stosuje sie osłony z liści, włókniny, słomy. Z nadejściem wiosny, gdy temperatura ustabilizuje się powyżej 0 stopni, u niektórych roślin, szczególnie u bylin, krzewinek i krzewów ozdobnych, należy tę okrywę usunąć. Zbyt późne odkrycie roślin może przyspieszyć wegetację jeszcze pod osłonkami i nabrzmiałe pąki będą bardziej wrażliwe na niską temperaturę. Niektóre rośliny jednak powinny być przykryte nieco dłużej - nawet do kwietnia. do tych roslin należą: hortensja,ogrodowa, budleja Dawida, kemia syryjska i róże.
  Obecnie coraz większą część ogrodu zajmują trawniki. Już w marcu należy mu poświęcić nieco czasu.
Przede wszystkim należy usunąć opadłe z drzew liście jeżeli tego nie zrobiliśmy przed zimą. Następnie porządnie wygrabić aby pozbyć się tzw. "filcu". Można również napowietrzyć trawnik posługując się nawet widłami albo grabiami.